.: Wolontariat - jak połączyć przyjemne z pożytecznym, żeby stać się lepszym specjalistą? :.

    Często słyszę pytanie o to, gdzie i jak zdobywać doświadczenie, które przyda się w pracy psychologa. Myślę, że to nie jest tylko i wyłącznie kwestia mojego zawodu ale służę pomocą. 

    Magiczne słowo brzmi: wolontariat w trakcie studiów. Umówmy się, że to jest jeden z niewielu okresów w naszym życiu, gdy mamy nieco wolnego czasu, który można solidnie zainwestować. 

    Wolontariat - świadoma,  dobrowolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczająca poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie. (Źródło definicji: http://wolontariat.org.pl )

    Musimy pamiętać, że każdy z nas chciałby ten swój wolny czas poświęcić na coś innego. Istnieją różne formy wolontariatu. Mamy takie, w których udzielamy się bezpośrednio wobec osób wspieranych ale też pośrednie, czy akcyjne (doraźne). Możemy zdecydować czy lepiej czujemy się w pracach administracyjnych, organizacyjnych czy pomocowych. 

    Ważne pytania, które trzeba sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwań miejsca dla siebie:

👉Jakim czasem dysponuję? Czy jestem w stanie zaangażować się w coś regularnie (ile razy w tygodniu, miesiącu?)

👉Jaka grupa docelowa mnie interesuje? (pacjenci czy zdrowi, dzieci, młodzież, dorośli, zwierzęta, prawa człowieka, ochrona środowiska, osoby bezdomne, wykluczone itp)

👉W czym najpewniej bym się czuł(a)? Jaki rodzaj działań? Jakie miejsce? 

👉Czego potrzebuję jako wolontariusz? Co sprawi, że będzie to dla mnie satysfakcjonujące? 

👉Dlaczego akurat taki rodzaj działań wybieram i dlaczego właśnie teraz? 


Co możemy zyskać przez dobrze wybrany wolontariat?

👉Nowe znajomości (osoby z podobnymi wartościami do naszych, świeżość, inspiracje, energia)

👉Kompetencje społeczne (większy poziom empatii, poznanie perspektywy osoby, którą chcemy wspierać, współpraca z innymi, itp)

👉Inne umiejętności wysoko cenione na rynku zawodowym (wielozadaniowość, umiejętność zarządzania czasem, zdolności organizacyjne, itp)

👉Poznanie swoich mocnych i słabych stron, treningi i szkolenia

👉Satysfakcję z powodu tego, że robimy coś wartościowego


Gdzie szukać czegoś dla siebie? 

👉Pomocą służą Regionalne Centra Wolontariatu i organizacje pozarządowe

👉Zwykle działalność społeczna nie ma granic wiekowych, więc polecam angażowanie się wszystkim, którzy zwyczajnie mają nieco czasu do podzielenia się z innymi. 💗


"Zdrowy kontakt" - inicjatywa, która pozwoliła mi rozwinąć "psychologiczne" skrzydła 👪

Myślę, że wolontariat o którym teraz wspomnę był "kamieniem milowym" w mojej drodze zawodowej. Wiedziałam, że chcę zaangażować się we wspieranie osób chorych somatycznie i w przyszłości pracować w ochronie zdrowia. 

Będąc na drugim roku studiów, zobaczyłam ogłoszenie o naborze do projektu dla studentów kierunków medycznych i psychologii. (Ciekawe i rzadko spotykane połączenie 😊)

Okazało się, że wolontariat polega na działaniu w interdyscyplinarnych zespołach (przyszli lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy psycholodzy) i pomaga chronić pacjentów w wieku senioralnym przed wystąpieniem u nich delirium szpitalnego ( o tej chorobie z pewnością jeszcze u mnie usłyszycie ). 

Jak? Przez wykonywanie prostych interwencji - zatroszczenie się o komfort pacjenta, który zostaje przyjęty na oddział chorób wewnętrznych i geriatrii, codzienne spotkania z nim, zadbanie o jego podstawowe potrzeby (rozmowa, wsparcie, zorganizowanie butelki wody, itp). 

Żeby być przy pacjencie, każdy z nas musiał wyjść ze swojej przyszłej roli zawodowej i popatrzeć na świat jego oczami. Na wspólnych spotkaniach z pozostałymi wolontariuszami mogliśmy wymieniać się naszymi spostrzeżeniami, dawać sobie wskazówki, co najlepiej zrobić, żeby dobrze zbudować relację z daną osobą.  Wszystko odbywało się pod czujnym okiem naszych "opiekunów" ( lekarzy i psychologów). 

                                                 (Źródło: Facebook/Zdrowy Kontakt)


Dzięki kilku latach spędzonych w "Zdrowym Kontakcie" zyskałam:

👉Mnóstwo ciekawych znajomości (sporo z nich utrzymuje się do dziś)

👉Umiejętność współpracy z osobami, które wykonują różne zawody pomocowe (medyczne, socjalne)

👉Masę wiedzy medycznej i psychologicznej na temat wieku senioralnego

👉Inspirujące szkolenia i konferencje, nowe kontakty zawodowe

👉Dużą satysfakcję i większą pewność siebie w nawiązywaniu kontaktów z pacjentami i ich bliskimi. 


Szczerze polecam 💕 i ślę pozdrowienia wszystkim, którzy dotarli do tego etapu 😀. 



Komentarze