.: Nie taki diabeł straszny - czyli do czego może Ci się przydać psycholog lub psychoonkolog? :.

Moi drodzy,

Dzisiejsza wiadomość jest skierowana do osób, które znalazły się w nowej a zarazem bardzo trudnej życiowej sytuacji. Z codzienności zostały wrzucone w świat chorowania. 

Psycholog często wchodzi w skład zespołów opiekuńczo-terapeutycznych i hospicyjnych. Grasujemy też na oddziałach szpitalnych, gdzie przebywają osoby chore somatycznie (tzn. że ich dolegliwości dotyczą ciała a nie psychiki - np. kardiologia, onkologia).

Z doświadczenia wiem, że nazwa mojego zawodu mrozi krew w żyłach a myśl o spotkaniu ze mną wywołuje wielu głowach alarm o treści: "nie będę rozmawiać z psychologiem - nie jestem wariatem." Często w takich sytuacjach przychodzi mi na myśl obraz, kiedy zjawiam się w pobliżu czyjegoś domu a jego mieszkańcy mówią "gaście światło, psycholog przyjechał, udajemy, że nas nie ma." 

Zadam więc pytanie…

Czy czujesz się wariatem gdy…

👉Zaczynasz chorować / zmienia się Twoja sytuacja życiowa / pojawia się coś, co przewraca Twoje dotychczasowe życie do góry nogami? 

👉Twój bliski choruje i starasz się znaleźć jak najlepszy sposób aby go wspierać?

👉Pracujesz w zawodzie pomocowym (np. ochrona zdrowia) i chcesz lepiej zrozumieć swoich podopiecznych, przyjrzeć swoim emocjom w trudnych chwilach albo szukasz czegoś, co pozwoliłoby podtrzymać satysfakcję z wykonywanej pracy?

Zaryzykuję stwierdzenie, że w większości powyższych przypadków jesteś normalnym człowiekiem, który po prostu chwilowo znalazł się w nienormalnej i niecodziennej sytuacji. W nowych warunkach zwykle przydaje się wsparcie z zewnątrz. 

Do czego więc może Ci się przydać psycholog w szpitalu / hospicjum / placówkach opiekuńczych? 

👉Pomagamy zrozumieć nową sytuację i przygotować się na różne etapy chorowania (wspieramy gdy otrzymujesz diagnozę, przechodzisz przez różne etapy leczenia i procedury medyczne, przygotowujemy Cię na to czego możesz się spodziewać)

👉Pomagamy odczytywać Twoje potrzeby i emocje (kiedy wiemy co jest dla Ciebie ważne, czego się obawiasz, jakie są Twoje nadzieje - możemy pomóc Ci w komunikowaniu tego Twoim bliskim lub personelowi medycznemu)

👉Chcemy aby personel dobrze Cię zrozumiał i potrafił wczuć się w Twoją sytuację (pomagamy uzmysłowić jak rozumiesz swoje dolegliwości, jakich zachowań i informacji będziesz potrzebować, jaki masz styl chorowania, jak Twoje poprzednie doświadczenia życiowe mogą wpływać na Twoje obecne funkcjonowanie)

👉Wspieramy Twoich bliskich (pomagamy zrozumieć jak się czują, dajemy im przestrzeń na wyrażenie swoich emocji - tak aby było Wam lżej, chętnie udzielimy im informacji o tym jak się miewasz i czego potrzebujesz, dbamy o podtrzymywanie Waszych kontaktów gdy przebywasz na oddziale stacjonarnym, uczymy jak "spotykać się ze sobą" przy poruszaniu ważnych tematów)

👉Opiekujemy się personelem medycznym, kiedy pojawiają się kryzysowe sytuacje

👉Zajmujemy się Tobą i tym co dla Ciebie ważne "tu i teraz"

Zachęcam więc do tego aby nie gasić światła! 

Ślę ciepłe pozdrowienia wszystkim, którzy ich potrzebują 💕!

Komentarze